PL EN
Bella Skyway Festival

Dla artystów

Dziewięć edycji międzynarodowego festiwalu światła Bella Skyway Festival było wielkim sukcesem – tysiące ludzi podziwiało instalacje świetlne, które zmieniły toruńskie Stare Miasto w magiczną przestrzeń dla kreatywnych, artystycznych działań. Mamy nadzieję, że dziesiąta edycja, która odbędzie się w dniach od 21 do 26 sierpnia 2018 roku, będzie kontynuacją tego sukcesu. Zachęcamy do wypełniania formularza zgłoszeniowego (do 26 marca 2018 roku) i wysyłania wizualizacji swoich projektów artystycznych, które moglibyśmy włączyć w program Bella Skyway Festival. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, prosimy o kontakt z Martą Kęsy – koordynatorem Bella Skyway Festival.

Energia

Energia może zmieniać swoją postać, jednak nie może być tworzona ani niszczona. Proces, w którym jeden rodzaj energii zamienia się w inny związany jest zawsze z jakiegoś rodzaju oddziaływaniami. To właśnie te oddziaływania będziemy mogli poczuć spacerując między świetlnymi instalacjami w sercu Torunia.

Energia może budzić wiele skojarzeń – od energii fizycznej, przez filozoficzną/życiową po bardziej niezbadaną, tajemniczą ciemną siłę. Na tych trzech osiach bazować będą twórcy tegorocznej edycji:

  • Energia fizyczna – jest wszechobecna, występuje pod różnymi postaciami i otacza nas ze wszystkich stron. Tak też będzie w Toruniu, który za sprawą instalacji zmieni się w świetlną, energiczną i energetyczną masę miejską. Energia może być stała i zmienna, może przybierać różne formy, a także powodować przepływ ciepła – tego typu zjawisk będą mogli doświadczyć uczestnicy Festiwalu.
  • Ciemna energia – podczas tej edycji będziemy mogli również poczuć formę energii, która wypełnia całą przestrzeń, wywołując rozszerzanie się Wszechświata. Ciemna energia na czas trwania Festiwalu wsiąknie w toruński krajobraz i poruszy naszą wyobraźnię. Energia może przenikać z jednego ciała do drugiego, przemieszczać się między istnieniami oraz rozprzestrzeniać na całą rzeczywistość. Za sprawą nocy i świateł, wizerunek znanych miejsc i budynków odkryje przed nami zupełnie nowe znaczenie.
  • Energia życiowa, witalna – gama świateł płynących z centrum miasta rozświetli umysły i serca wszystkich gości nową, pozytywną energią. Klimat wydarzenia połączy statyczną przestrzeń miejską z najnowszymi technologiami rozprzestrzeniania energii świetlnej. Jasność płynąca z tej energii potrafi dotrzeć do najbardziej niedostrzegalnych elementów zabudowania i architektury naszego miasta. Symbolika światła to przede wszystkim wieczność, radość duchowa i natchnienie – a to natchnienie pobudzi wszystkich do zmysłowej eksploracji światła. Światło to cały świat, który czeka na nasze odkrycie.

Dzięki artystycznym wizjom przedstawionym na Bella Skyway Festival wszyscy będą mogli doświadczyć tytułowej Energii i dzięki niej „naładować swoje akumulatory” oraz pozytywnie się nastroić.